Przewodnik

Najwyższe szczyty Polskich Tatr

Położenie: Państwo: Polska
Region: Małopolska
Miejscowość:
➨ Zobacz także oferty z: Polska   -    Małopolska   -   

Opis:
Szczyty polskich Tatr.

Rysy (2499 m n.p.m.)
Rysy  są położone w głównej grani Tatr Wysokich. Rysy są najwyższym punktem w naszym kraju. Sam szczyt jest trójwierzchołkowy  dwa szczyty leżą po stronie Słowackiej w tym wyższy od polskiego wierzchołka (2503 m n.p.m.). Pierwszego wejścia na szczyt dokonał Ede Blasy wraz z przewodnikiem Janem Rumanem starszym w roku 1840. Pierwszego wejścia zimowego dokonał Teodor Wundtow wraz z przewodnikiem Jakobem Horvayem w 1884 roku. Jest to szczyt dość oblegany, zwłaszcza w letnich miesiącach. Od strony Polskiej jest to szlak trudny, z bardzo dużymi ekspozycjami. Na szczycie tym byli tam m.in. Maria Curie-Skłodowska i Włodzimierz I. Lenin. Wg botaników na Rysach (od wys. 2483 m n.p.m.) odkryto 63 gatunki roślin kwiatowych.

Mięguszowiecki Szczyt   (2438 m n.p.m.)
Mięguszowiecki Szczyt  zwany również  Wielki lub Hruby Mieguszowiecki Szczyt (do roku 1854). Jest drugim co do wysokości szczytem w naszej części Tatr, jest szczytem granicznym leżącym w głównej grani.Umiejscowiony jest  nad Morskim Okiem i nad Doliną Hińczowych Stawów. Mięguszowiecki Szczyt posiada dwa wierzchołki, wierzchołek zachodni jest wyższy.

Cubryna (2376 m n.p.m.)
Cubryna dawniej zwany jako Czubryna, Cubrzyna, Czupryna, nazwę swą zawdzięcza podobieństwu szczytu (pozębiona grań) do głowy z czupryną (sterczącymi włosami).Położony jest nad Morskim Okiem, pomiędzy Zadnim Mnichem a Mięguszowieckim Szczytem.

Świnica (2301 m n.p.m.)
Świnica - szczyt ten jest doskonałym miejscem widokowym, do podziwiania panoramy Tatr (zwłaszcza Tatr Zachodnich). Jest bardzo licznie odwiedzany przez mało doświadczonych turystów, których nie zrażają częste wypadki (bardzo niebezpieczne miejsce podczas burz). W 1939 r. na Świnicy zginęło 5
harcerzy wraz z opiekunem. 

Kozi Wierch (2291 m n.p.m.)
Kozi Wierch - jest najwyższym szczytem leżącym w całości na terytorium Polski. Przez ten szczyt przechodzi Orla Perć.Pierwszego odnotowanego wejścia dokonali Eugeniusz Janota wraz z przewodnikiem Maciejem Sieczką 17 sierpnia 1867 roku. Pierwsze zimowe wejście odnotowano w 1907 roku przez Mariusza Zaruskiego i Józefa Borkowskiego (na szczyt weszli na nartach, później zjechali do Doliny Pięciu Stawów Polskich)

Giewont (1895 m n.p.m)
Giewont (1895 m n.p.m.) jest najpopularniejszą górą w naszym kraju. Jest to góra symbol, zarys szczytu znany przez wszystkich Polaków.Patrzący na Giewont górale z Zakopanego dopatrywali się w wyglądzie postaci rycerza, który wg. legendy czeka na znak by powstać w obronie ojczyzny. Grzbiet Giewontu ma długość 2700 m, można w nim wyróżnić trzy części: od wschodu Długi Giewont (1867 m n.p.m.), oddzielony przełęczą Szczerba główny wierzchołek i na końcu Mały Giewont (1728 m n.p.m.).

Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.)
Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) jest to jeden z najpopularniejszych szczytów Polski (dziennie ok. 4000 turystów), swoją popularność w dużej mierze zawdzięcza dzięki kolejce linowej którą uruchomiono w 1936 roku (po siedmiu miesiącach prac). W zimie jest to  mekka narciarzy. Wznosi się nad trzema dolinami walnymi, w obszarze tzw. krystalicznej wyspy Goryczkowej.

Autor: Magda
Źródło: Magda
Data publikacji: 2011-08-01 13:00:00
Wyszukaj ofertę
 
Cena: - - - PLN
Trwa ładowanie...
Więcej opcji